Piknikův klub

najdi vpohodě dobrodružství

Piknikův klub

najdi vpohodě dobrodružství

Blog

10 důvodů, proč je dobrodružství na motorce lepší než autem

Hovět si pěkně v pohodlí a teple své čtyřkolé klícky má rozhodně něco do sebe. Neprší vám na hlavu, nelítají mouchy do huby, když ji otevřete, a taky dokážete překonat rychle docela slušné vzdálenosti, když zvolíte vhodnou cestu a vyhnete se naší D1. Dvoukolé mašiny mají ovšem také svoje kouzla a my jsme pro vás připravili těch hlavních 10 argumentů, o kterých jste třeba ani nevěděli, které vás třeba přesvědčí si takového mazlíčka pořídit a vyrazit s námi v létě na Zakarpatskou Ukrajinu.

 1. Na parkovací místo jednoho auta se vejdou 3 až 4 motorky. S motorkou zaručeně skončí vaše noční můry s parkováním v přecpaném městě. Navíc ušetříte místo i ve své garáži a když bude nejhůř a spustí se liják, vyženete děti z dětského hřiště a schováte svého mazla pod skluzavku.
 2. Ušetříte kvanta litrů paliva. Slabší motorky a skútry zvládnou jezdit i za 2 litry na sto kilometrů a to může být i čtyřikrát méně, než byste platili za spotřebu auta, pokud pojedete sami.
 3. Užijete si chvíle o samotě nebo romanticky ve dvou v tichosti. Už nemusíte jezdit na dovolenou se svými užvaněnými otravnými kamarády, kteří vám neustále kecají do řízení nebo po vás nedopatřením rozlévají pivo. Nemusíte také neustále poslouchat svoji milou, co jí zase vyprávěly kamarádky o jiných kamarádkách, a nebo svého milého, jaký vyšel nový film s Avengers a jaké tam mají hlavní hrdinové nové superschopnosti. Na motorce nebudete nikoho poslouchat, protože se neuslyšíte. Užijete si chvíle poctivého klidu.
 4. Budete mít levnější opravy. Pokud nepojedete na vzácném sběratelském kousku nebo Vespě s pozlacenými zrcátky, nebudou vás opravy stát tolik jako u auta. Stejně tak když vám váš stroj ukradne na Ukrajině medvěd – nepřijdete o tolik jako kdybyste si půjčovali od rodičů Oktávku.
 5. Jezdit na motorce je z jistých hledisek bezpečnější než jízda autem. Nebudete moci esemeskovat a volat za jízdy a déšť bičující vás do tváře se postará o to, abyste nedostali mikro spánek. Technicky vzato nemůžete usnout za volantem.
 6. Na motorkáře letí holky. A na motorkářky zase kluci. Jízda na motorce kromě vábení partnerů navíc rychleji sbližuje než jízda autem. Když vezete nějaké děvče nebo mladíka, se kterým se chcete rychleji sblížit, stačí na dalším semaforu s červenou prudčeji přibrzdit.
 7. Dostanete se na čerstvý vzduch. Cestou na motorce ucítíte poctivý venkovní svěží vzduch, vůni borovic a rozkvetlé louky místo umělého osvěžovače s vůní čerstvého vzduchu, vůní borovic a vůní rozkvetlé louky, který vám visí ze zpětného zrcátka.
 8. Řízení motorky zlepší vaše motorické schopnosti. Balancování na motorce vycvičí vaše schopnosti držet rovnováhu a zvýší se vaše šance prorazit v gymnastice nebo provazochodectví. Případný pád si navíc dobře zapamatujete a potom ho budete moci s nadšením vyprávět kamarádům, kteří nad tím budou zatajovat dech a tiše vám motorkaření závidět.
 9. Jezdit na motorce je neskutečná zábava. A zvlášť na starých slabých mašinách, které jsou vám vděčné za každou pozornost. Platí zde staré pravidlo, že mopedy a slabé motorky jsou jako tlusté milenky. Je sranda na nich jezdit, jen se tím nechlubte před kamarády.
 10. Kolona vás jen tak nedostane. Jste mrštnější než auto a v koloně se s trochou šikovnosti provlečete kamkoli budete potřebovat. A když půjde do tuhého, vaši mašinu nezastaví ani chodník, pole ani helikoptéry policistů. Jestli jste někdy tajně toužili po tom být aspoň jednou pirátem silnic, s dvoukolým jednostopým vozidlem si konečně přijdete na své.

Jestli jste dočetli celý článek a máte teď takový ten pocit „to zní jako plán“, tak se připojte na naše letní dobrodružství na starých a slabých motorkách na www.1000.piknikuvklub.cz.

Velká letní výzva Mongol Rally je za námi

Mongol Rally Piknikova klubu? To bylo devět gentlemanů v kostkovaných košilích ve třech vozech po 15 tisících Kč na 15 tisíc kilometrů dlouhé cestě po silnicích Evropy a Střední Asie i tam, kde už žádné silnice nejsou..

Před deseti lety se skupinka britských studentů vydala na dobrodružnou cestu z Prahy do Asie v superlevném autě z českého autobazaru. Vypráví se, že jim auto trvale zdechlo právě v Mongolsku a právě tak vznikla tradice Mongol Rally. Jedná se o recesistický závod podporující charitu, který se koná každoročně napříč Evropou a Asií až do Mongolska. Letošního desátého ročníku se na trase z Londýna přes Prahu do Mongolska s vozem o obsahu maximálně 1000 ccm a ceně do 30 tisíc Kč zúčastnilo již přes 350 posádek, a mezi nimi také my. A protože to bylo opravdu velké dobrodružství, napsal o nás také nejeden magazín (níže převzato

Spoustu našich osobních komentářů z průběhu cesty jsme sdíleli na svém blogu http://blog.piknikuvklub.cz/, kde si můžete pročíst naše postřehy z cesty. Nebo si můžete pročíst článek níže (převzatý z online magazínu Flowee na https://www.flowee.cz/life/cestovani/3314-kluci-z-trebice-vybrali-penize-na-charitu-a-vyrazili-na-mongol-rally).

Kluci z Třebíče vybrali peníze na charitu a vyrazili na Mongol Rally

Šest neděl strávilo devět mužů z třebíčského Piknikova klubu na recesistickém a charitativním závodě Mongol Rally. Z Londýna do burjatského Ulan-Ude tam přijeli ve třech starých autech. Užili si dobrodružství, o kterém nyní přednášejí.

„Chtěli jsme se vydat někam daleko a užít si legraci, a tak jsme hledali na internetu, až jsme narazili na Mongol Rally. Nejdřív jsme byli tři, pak nás bylo šest, během měsíce devět, což už byl slušný počet. Měli jsme dobrodružnou náladu,“ říká pro flowee.cz jeden z účastníků zájezdu Radim Večeřa. Do třech aut se jen tak tak vešli, třeba do kopce to byla makačka, ale zvládli to. Během šesti týdnů projeli starými vozy asi čtrnáct zemí.

mongol rally 2017 vilda 103

Charitativní závod začínal v Londýně a končil v Ulan-Ude.

„Nejedná se o závod, ale o to, že se nějak musíte dopravit z Anglie do Mongolska. Je tedy daný start a cíl, auto musíte pořídit maximálně za 30 tisíc korun, obsah musí mít menší než 1,2 litru, musíte vybrat peníze na charitu. Čím horší trasu vyberete, tím líp,“ směje se. „My jsme podpořili kampaň Nevypusť duši, která se zabývá osvětou mladistvých v otázkách psychického zdraví. Povedlo se nám vybrat okolo 100 000 korun,“ říká.

mongol rally 2017 vilda 300

V hezkém počasí spala posádka venku, když pršelo, přesunula se do vozidel.

Plno různých světů

Třebíčská parta vybrala kvůli omezenému času trasu přes Turecko, Írán, nejrůznější státy až do Mongolska. „Zajímavé bylo, jak se měnilo kulturní prostředí, přejeli jsme jedny hranice a byli vždy v úplně jiném světě,“ vzpomíná Večeřa. V některých zemích strávili čtyři až pět dnů, když zastavili ve městě, sehnali si ubytování, jinak rozbalili karimatky a spali venku – bylo teplo, výlet odstartoval 16. července a skončil 23. srpna. Denně ujeli kolem 400 až 600 kilometrů. Když pršelo, přespali v autě, což byl vzhledem k tomu, že každý z nich měří kolem 180 centimetrů, nezapomenutelný zážitek. „Nechtělo se nám ale vytahovat stany, které jsme s sebou měli,“ říká Večeřa.

mongol rally 2017 vilda 205

V nezalidněném Mongolsku nepotkáte člověka klidně i několik desítek kilometrů. O zvířata zde ale není nouze.

Nomádská svoboda

„Nejvíc mě zaujalo Mongolsko, je to úplně odlišný svět, všude je cítit nomádská svoboda, a jelikož země má nejmenší zalidnění na světě, stávalo se nám, že jsme třeba na stokilometrové trase nepotkali člověka. Vídali jsme ale stáda koní nebo velbloudů. Když jsme zahlédli stádo koz, většinou tam byl i pasák, jeho jurtu jsme ale už neviděli. Mimochodem, jurty jsou i ve městech. I když tam lidé žijí v domech, často mají jurty na zahradách,“ pokračuje. Mongolské jídlo mu chutnalo, je hodně masité, lidé se tam živí hlavně chovem dobytka. „Bohužel jsme ale neměli možnost ochutnat tamní specialitu – sviště,“ lituje.

mongol rally 2017 vilda 384

Evropané jsou pro místní obyvatele atrakcí.

Íránské celebrity

Vzpomíná také na vřelost lidí v Íránu. „Kdekoli jsme zastavili, hned tam stál hlouček místních, lidé na nás mávali i na dálnici, vítali nás jak nějaké celebrity,“ přibližuje atmosféru. Z Anglie na letošní Mongol Rally vyjelo asi 350 posádek, většinou Angličanů nebo Američanů, ale i nadšenců z Jižní Koreje, Austrálie či třeba Nového Zélandu. „Koupili si většinou přes internet auto v Anglii, kam se dopravili, a pak vyrazili. Někteří jeli starým autem i zpátky. My jsme kvůli času nemohli, tak jsme letěli. Pro auta, která tam byla dopravena vlakem, si pojedeme do Estonska,“ říká Večeřa. Takže si zážitek aspoň částečně prodlouží…

mongol rally2

Během cesty se měnila krajina k nepoznání.

Přednášky o dobrodružné cestě

Piknikův klub nyní pořádá o dobrodružné cestě přednášky s promítáním. Zatím v Praze, Brně a Třebíči. „Pokud se ujmou, možná je rozšíříme i do dalších měst,“ uzavírá Večeřa. 

 

 

Vyplouváme – červencové vodní Microadventure

Není většího dobrodružství než objevitelská plavba. Co takhle okusit trochu zašlé romantiky a vyplout se do neznáma na potoce nebo řece za domem?

 • Pohodové „Vypluj“ – Sežeň si cokoliv, na čem se dá plavat. Kruh, starou duši od traktoru nebo třeba nafukovací žirafu. Najdi nejbližší řeku a pár kamarádů a vyražte na plavbu.
 • Dobrodružné „Objevuj“ – Vem si loď a najdi co nejzarostlejší potok nebo říčku, ve které teče alespoň trochu vody. A dostaň se, co nejdál po proudu. Pankáči to můžou zkusit i proti proudu. Možná, že se dostaneš jen pár metrů, možná víc půjdeš než popluješ, ale možná budeš první, který se o něco takového vůbec pokusil.
 • Odvážné  „Postav“– Nechce se ti táhnout loď cestou necestou? Pak si zkus vytvořit vor, na kterém se bude dát plout. Čím víc přírodního materiálu využiješ tím líp, ale pokud máš plný sklep PET flašek, tak využij třeba je.

(Pokračování textu…)

Ztichni… a zaposlouchej se – červnové microadventure

Zákazy nemusí být jen opruz. Je to i super věc, jak si udělat nevšední den. Hlavně když se vezmou doslova. Takže odteď už ani slovo a užijte si další drobné dobrodružství:

Pohodové „Poslouchej“ – naplánuj si delší procházku přírodou, ideálně s kamarády a celou dobu nemluvte a pořádně poslouchejte. Překvapí vás, kolik se toho kolem vás děje.

Odvážné  „Nemluv“ –   tohle je klasická verze microadventure od 5 do 9. Jakmile přijdeš z práce nebo ze školy, tak přestaň mluvit a vydrž to až do dalšího rána. Hospoda s kamarády, nákup v obchodě nebo hádka s partnerem dostanou úplně nový rozměr.

DobrodružnéNehni se“ – počkej, až bude hezké počasí a najdi si někde v přírodě opuštěné místo. Tam si sedni a do večera nic nedělej, jen seď a mlč. Uvidíš, že nicnedělání je mnohem větší dobrodružství, než se zdá. Hlavně pokud vás bude víc.   (Pokračování textu…)

První jarní koupání

Přijali jste březnovou výzvu a celý měsíc jste se sprchovali studenou vodou? Pak zúročte vaše snažení a absolvujte s námi v dubnu osvěžující koupání, které je drobným dobrodružstvím tohoto měsíce.

Tady jsou tři možnosti, jak na to:

 • Pohodové  „Vykoupej se v přírodě“– Najdi si pěkný rybník nebo řeku, udělej si výlet a zakonči ho jarní koupelí. Nebo se vykašli na přípravy a nech to náhodě. Na nějakou vodu vždycky narazíš.
 • Dobrodružné „Zaplavej si“ – Pokud ti nestačí jen takové lehké otužení, tak si pořádně zaplav – alespoň 5 minut. A klidně si předem rozdělej oheň, ať se máš po plavání kde ohřát.
 • Odvážné „Doplav na ostrov“ – Chceš se cítit jako Robinson? Sbal si věci na spaní do nepromokavého obalu, najdi na blízké řece nebo rybníce ostrov a na ten doplav. Přespi tam a těš se, jak ráno budeš plavat zpátky na břeh.

Výzva měsíce: Každý den 5 minut medituj. Ještě jsi nikdy nemeditoval? Je to jednoduché – pohodlně si sedni nebo lehni a 5 minut pomalu a zhluboka dýchej. ..

(Pokračování textu…)

První noc pod širákem z deníčku jedné slečny

Tento měsíc probíhá první výzva klubu v rámci programu Microadventures. V Praze už se podařilo dát dohromady patnáct odvážných nadšenců, kteří minulí týden vyrazili vstříc těžko předvídatelným dobrodružstvím přespávat na okraj Prahy do Prokopského údolí. Vyráželi večer po práci během chladné noci, když obyčejní lidé zalézali do svých teplých domovů. Za tmy prošli část údolí až do míst, která začala připomínat přírodu a začali potmě hledat místo ke spaní kolem paloučku, kde místní okultisté zapalovali v noci svíčky a vzývali jarní rovnodennost. Spát někde na takovém místě přes noc bez stanu a jistoty, že vás dříve než ranní paprsky vzbudí opilý bezdomovec? O to právě šlo. Tento výlet jsme se rozhodli prezentovat formou krátkého deníčku jedné z účastnic tohoto dobrodružství, pro kterou se jednalo o první noc strávenou venku pod širákem v životě. (Pokračování textu…)

Noc na vzduchu – Březnové Microadventures

Je čas vylézt zpoza kamen a pustit se do prvního drobného dobrodružství. Na začátek začneme zlehka. Modří už asi tuší, že tenhle měsíc se bude spát venku. Jak?

Tady jsou tři možnosti dobrodružství:

 • Pohodové  „Přespi u svého domu“ – Vem si spacák, karimatku a jednoduše si ustel na jednu noc na balkóně, na zahradě, prostě kdekoliv odkud můžeš v nejhorším případě zmizet do své postele.
 • Dobrodružné  „Přespi v přírodě“ – Vydej se na libovolnou konečnou zastávku a odtud vyraž do nejbližší „divočiny“. Najdi si pěkné místo a přespi pod širákem. 
 • Odvážné  „Přespi v dešti“ – Vyber si den, kdy má v noci pršet. A pak už jen jdi do přírody užít si noc v kapkách deště. Vybuduj si přístřešek, abys zůstal v suchu (snaž se využít co nejméně věcí, které si doneseš z domu). 

Výzva měsíce: Každý den se osprchuj studenou vodou. (Pokračování textu…)

TOP